Rumunia: RO e-transport

W Rumunii od 1 lipca 2024 r. przewoźnicy będą zobowiązani do przekazywania danych geolokalizacyjnych związanych z przewozami do i z tego kraju do systemu RO e-Transport.

Obowiązek zgłoszenia dotyczy wszystkich towarów w transporcie międzynarodowym, a w przypadku krajowego transportu drogowego obowiązkowe jest zgłoszenie towarów o wysokim ryzyku fiskalnym 

Przewoźnik musi otrzymać od firmy – importera lub eksportera – kod UIT (unikalny kod rejestracyjny), który następnie przekaże kierowcy przed dotarciem do przejścia granicznego wjazdu do Rumunii lub przed wyjazdem z miejsca załadunku. Przewoźnik musi także poinformować stronę rumuńską (odbiorcę) o numerach rejestracyjnych pojazdu ciężarowego i przyczepy/naczepy oraz o nazwie przejścia granicznego, na którym pojazd wjedzie do Rumunii. W przypadku eksportu kierowca musi uzyskać kod UIT przed wyjazdem na drogę po załadunku. 

Sankcje za brak zgłoszenia w Systemie e-Transportu RO wszystkich towarów przeznaczonych do międzynarodowego transportu drogowego (operacje transportowe import/eksport zarówno w krajach UE, jak i poza UE) będą obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

Za deklarację towaru w systemie RO e-Transport odpowiedzialny jest wyłącznie rumuński dostawca/odbiorca, który wystawia kod UIT. Dostęp do platformy RO e-Transport mają wyłącznie firmy zarejestrowane w Rumunii. Przewoźnicy muszą więc zwrócić się do zleceniodawcy/ strony rumuńskiej z żądaniem podania kodu UIT i odmówić transportu towarów, jeśli go nie otrzymają. Kara za brak kodu UIT wynosi od 5 000 RON do 10 000 RON (ok. 1000 – 2000 EUR) i dotyczy kierowcy

Organy weryfikujące kod UIT i nakładające sankcje:

  • Krajowa Agencja Administracji Skarbowej
  • Rumuński Urząd Celny
  • funkcjonariusze i agenci policji rumuńskiej policji


Kontrole mogą dobywać się w dowolnym miejscu na drodze, po wjeździe ciężarówki do Rumunii lub do momentu jej wyjazdu z Rumunii, może to być bezpośrednio za/przed przejściem.

Podmiotami prawnymi odpowiedzialnymi za zgłoszenie towaru w systemie RO e-Transport są:

  • odbiorca wymieniony w zgłoszeniu celnym do przywozu lub nadawca wymieniony w zgłoszeniu celnym do wywozu, odpowiednio w przypadku towarów objętych operacjami importowymi lub eksportowymi,
  • rumuński odbiorca w przypadku nabycia przewożonego towaru w kraju UE,
  • rumuński dostawca w przypadku dostawy przewożonego towaru do kraju UE,
  • właściciel magazynu, w przypadku towarów tranzytowych będących przedmiotem transakcji na terenie UE, zarówno dla towarów wyładowywanych na terytorium Rumunii w celu składowania lub w celu utworzenia nowej partii z jednej lub większej liczby partii towarów, jak i dla towarów załadowanych po składowaniu lub po utworzeniu na terytorium Rumunii nowej partii jednej lub większej liczby partii towarów w przesyłce.


Obowiązki przewoźnika:

  • zapewnienie przekazywania aktualnych danych o pozycji pojazdu transportowego będącego przedmiotem zgłoszenia przez cały czas trwania trasy przewozu towarów będących przedmiotem monitoringu poprzez System e-Transport RO. Krajowa Agencja Administracji Fiskalnej w Rumunii (ANAF) opracowała aplikację, która ma być dostępna w Google Play lub App Store.
  • wyposażenie pojazdów w telekomunikacyjne urządzenia końcowe wykorzystujące technologie pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych – aktualnie brak dodatkowych informacji
  • udostępnienie kierowcy otrzymanego kodu UIT, który jest generowany przez System e-Transport RO, za pośrednictwem którego identyfikowane są dane związane z przesyłką towarową.


Transport towarów należy zgłosić w systemie RO e-Transport (podmiot w Rumunii) maksymalnie trzy dni przed przybyciem pojazdu na przejście graniczne do Rumunii (dla importu), w momencie faktycznego wyjazdu pojazdu z miejsca załadunku na terytorium Rumunii.  

Kod UIT ważny jest przez pięć dni w transporcie krajowym od podanej daty transportu lub 15 dni w przypadku, gdy towary zostały nabyte w UE.

Kod UIT nie może być używany, jeśli utracił ważność. Jeżeli operacja transportowa zostanie anulowana, zawrócona lub zrealizowana tylko częściowo, należy wygenerować nowy kod UIT.

Kod UIT ważny jest przez pięć dni w przypadku przewozów kabotażowych.

Operacje transportu drogowego w tranzycie nie podlegają Systemowi e-Transportu RO. Ale, przykładowo, gdy towary są ładowane w Polsce i miejscem docelowym jest Bułgaria, a podczas tranzytu towary są składowane w magazynie w Rumunii w celu realizacji przewozu drobnicowego, a następnie dalej do Bułgarii, towary muszą być zarejestrowane w RO System e-Transport, a kierowca ciężarówki musi otrzymać kod UIT.

Informacje zbiorcze TUTAJ

Ostatnie

Inne wpisy